Spolek Pro Zahořany

O násNovinkyKostelKroužekOživená návesNaše činnost

Archiv starších příspěvků ke kostelu Nejsvětější Trojice

12. 9. 2015 Dny Evropského kulturního dědictví

V sobotu 12.9. od 10 do 16 hodin vás opět uvítáme v Zahořanském kostele Nejsvětější Trojice. Přijďte se podívat, než s podzimem nastoupí tesaři, aby pokračovali s opravou krovu. Otevíráme při příležitosti Evropských dnů kulturního dědictví. Stránky zahořanského kostela na oficiálním webu akce.

31. 5. 2015 vycházka "Přes tři kopce k Trojici"

Vydejte se s námi na výlet, pořádaný k příležitosti svátku Nejsvětější Trojice. Sraz je v 10:30 hod u vlakové zastávky Horní Řepčice, půjdeme přes rozhlednu na Hořidlech, vrch Skalky a Holý vrch, po letos obnovené historické cestě ke křížku nad Zahořany a ke kostelu Nejsvětější Trojice, který bude mimořádně otevřen k nahlédnutí do interiéru. Dále můžete pokračovat na dětský den v Křešicích u Labe. Podrobné informace o vycházce Přes tři kopce k Trojici

29. 5. 2015 Noc kostelů v Zahořanech

Zveme Vás k návštěvě kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech v pátek 29.5. od 17 do 22 hodin. Na prostranství před kostelem se můžete zúčastnit výtvarného tvoření, připraveného ve spolupráci se ZŠ a MŠ Křešice. Každou celou hodinu (nebo podle zájmu) si můžete vyslechnout povídání o historii kostela, jeho unikátní architektuře a aktuální informace o stavu rekonstrukce. Program na oficiálním webu Noci kostelů

Možnost návštěvy kostela

Kostel Nejsvětější Trojice je dlouhodobě uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Od roku 2014 probíhají opravy krovu. Výjimečně je možné kostel navštívit, v roce 2015 při těchto příležitostech:
29. 5. 2015 Noc kostelů, 17 - 22 hod.
31. 5. 2015 Svátek Nejsvětější Trojice, 13 - 15 hod.
září 2015 Dny evropské kultury, termín bude upřesněn.

Kostel Nejsvětější Trojice v ranní mlze

Výroční zpráva za rok 2014

Jak postupují opravy kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech? Kolik to loni stálo peněz a kdo to všechno platí? Proč se opravuje krov, když střešní krytina se měnila docela nedávno? Víte, proč se veřejná sbírka jmenuje "Zahořanský kohout"? Podívejte se na výroční zprávu o kostele za uplynulý rok.

Trojlístek

Výtvarná soutěž "Moje trojice"

Vyhlašujeme výtvarnou soutěž "Moje trojice". Soutěž je určena pro všechny bez rozdílu věku, můžete použít libovolnou výtvarnou techniku včetně fotografie. Jakou trojici si vyberete a jak ji zobrazíte záleží jen na Vaší tvořivosti. Uzávěrka: 17. 11. 2014. Další informace o soutěži zde.

Pozor, lešení

První opravy kostela Nejsvětější Trojice zahájeny!

Veliká radost! Vprostřed léta byly zahájeny první opravy kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech - opravy krovu. Kostel je teď v péči tesařů, kteří opraví statikem objevené závady krovu. Tím by se mělo zastavit praskání hlavní klenby. Opravy financuje společně obec Křešice, římskokatolická farnost Zahořany a Ministerstvo kultury. Děkujeme též všem dárcům do veřejné sbírky č.ú. 2400494651/2010, díky Vám jsme mohli zajistit statický průzkum krovů a navrhnout způsob opravy. Další informace o veřejné sbírce zde.

Nejsvětějšní Trojice

20. 7. 2014 - Mariánská pouť v Křešicích - příležitost navštívit i zahořanský kostel Nejsvětější Trojice

V neděli 20. 7. se v sousedních Křešicích koná Mariánská pouť. Při této příležitosti bude od 11 do 18 hodin zpřístupněn i kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech. V 11.30 hod vyjde procesí od farního kostela sv. Matouše v Křešicích ke kostelu Navštívení Panny Marie. Od 12 hod: Mše svatá v kostele Navštívení Panny Marie, hlavním celebrantem bude litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Další informace zde.

Nejsvětějšní Trojice

15. 6. 2014 - svátek Nejsvětější Trojice v Zahořanech

V neděli 15. 6. jsme opět otevřeli zahořanský kostel Nejsvětější Trojice a před kostelem proběhl program, přichystaný původně na Noc kostelů, ale kvůli dešti zrušený. Pohádkové vystoupení dramatického kroužku ZŠ Křešice, dobrodružná stezka rytíře Jana de la Crone, zakladatele kostela, ukázka malování fresek, barvení vitráže. Děkujeme ZŠ a MŠ Křešice za výbornou spolupráci a přípravu programu. Počasí se tentokrát vydařilo, všichni si užili pohodovou neděli. Fotky z akce si můžete prohlédnout na naší stránce na facebooku (dostupné i bez registrace na facebooku).

Noc kostelů

23. 5. 2014 - Noc kostelů v Zahořanech

Krásná událost! Počasí nám vůbec nepřálo, kvůli větru a dešti jsme museli zrušit venkovní program. Přesto byla bohatá účast lidí, dospělých i dětí. Doufáme, že si všichni odnesli příjemný zážitek. Velký zájem veřejnosti nás povzbuzuje k další práci na záchraně kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech. Moc děkujeme všem, kteří kostelu přispěli do pokladničky. Fotky z noci kostelů si můžete prohlédnout na naší stránce na facebooku (nemusíte se zaregistrovat).

Úklid kostela

Úklid kostela - připravujeme se na Noc kostelů

Kostel jsme očistili od letitých nánosů prachu a holubinců. Vyvezli jsme hromady sutě. Všechno jsme ometli, narovnali lavice. Našli jsme pár krásných věcí - uvidíte je při Noci kostelů v pátek 23. 5. 2014. Moc děkujeme zahořanským dobrovolným hasičům, kteří si v sobotu 26. 4. udělali brigádu, přišli ve velkém počtu a odvedli pořádný kus práce.

Krov kostela

Úspěch - díky dotaci se letos opraví krov kostela

Naše žádost o dotaci z Havarijního programu Ministerstva kultury byla úspěšná. Díky tomu se může letos opravit krov a instalovat táhla pro příčné sepnutí kostela. Tím se zabrání dalšímu zvětšování puklin v klenbách a současný stav se již nebude zhoršovat. Děkujeme za vstřícnost obce Křešice, která na opravu přispěje částkou 67.500 Kč. Stejnou částku vynaloží také církev. Spolu s příspěvkem Ministerstva kultury se tak může provést oprava za celkem 485.000 Kč.

Kostel Nejsvětější Trojice

Zahořanský kohout - veřejná sbírka na záchranu kostela zahájena!

V Mariánském kostele v Křešicích byla slavnostně zahájena veřejná sbírka "Zahořanský kohout" na záchranu kostela Nejsvětější Trojice. Do kasičky lidé přispěli částkou 7291 Kč. Za všechny příspěvky moc děkujeme. I nadále je možné přispívat na bankovní účet veřejné sbírky číslo 2400494651/2010 nebo do kasičky, která je umístěna na obecním úřadě v Křešicích. Další informace o sbírce zde.

Noviny

Píší o nás - ohlasy v tisku

Článek o naší snaze zachránit kostel Nejsvětější Trojice se objevil na serveru Moje Litomericko a v Litoměřickém deníku.