Pro Zahořany - spolek

O násNovinkyKostelCestyZakouřenoKroužekOživená návesO ZahořanechHřiště v Křešicích

Usilujeme o záchranu kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech


  Prosíme, pomožte nám zachránit tento krásný kostel.
  Veřejná sbírka na záchranu kostela - číslo účtu: 2400494651/2010. Za každý příspěvek moc děkujeme!

Pořízení dokumentace pro rekonstrukci kostela podpořil Ústecký kraj

Záhořanský kostel má za sebou první návštěvu projektanta a statika, který v průběhu příštího roku vypracuje dokumentaci pro rekonstrukci kostela. Pořízení projektové dokumentace pro rekonstrukci kostela Nejsvětější Trojice podpořil Fond Ústeckého kraje.

10. 9. 2016 Dny evropského kulturního dědictví - možnost návštěvy kostela

V sobotu 10. 9. mezi 10. a 16. hod. můžete navštívit zahořanský kostel Nejsvětější Trojice. Kostel otevíráme v rámci dnů evropského kulturního dědictví. Prohlídku můžete předem ohlásit na tel.č. 723958486. Těšíme se na vás.

10. 6. 2016 Benefiční koncert Noc kostelů - Singing night

V pátek 10. 6. v 18 hodin nás navštíví litoměřické pěvecké soubory Singing friends a Syrinx z Litoměřic při benefičním vystoupení pro záchranu zahořanského kostela. Koncert bude probíhat v Mariánském kostele v Křešicích, po skončení bude tamtéž pokračovat program v rámci Noci kostelů, zaměřený na stavitelství kostelů a jejich kleneb. Zároveň bude možné navštívit zahořanský kostel Nejsvětější Trojice, kde se budou promítat fotografie z opravy jeho krovu. Další informace o benefičním koncertu.

22. 5. 2016 Benefiční koncert Sancta Trinitas, Sancta Maria

V neděli 22. 5. od 15 hodin se koná první benefiční koncert pro záchranu zahořanského kostela. Hudební zastavení s gregoriánským chorálem a středověkými vícehlasy přednese Svatoludmilská gregoriánská schola z Prahy. Koncert se koná v Mariánském kostele v Křešicích, po skončení bude možné navštívit zahořanský kostel Nejsvětější Trojice, který bude mimořádně otevřen. Další informace o benefičním koncertu.

Kostel Nejsvětější Trojice v ranní mlze

Výroční zpráva za rok 2015

V roce 2015 postoupily práce na opravě krovu kostela. Opravovalo se napojení trámů v horní části plné vazby při styku vysoké střechy nad hlavní lodí kostela s nižší střechou nad kněžištěm. Kvůli vysokému stupni poškození musela být tato část krovu kompletně nahrazena a sestavena novými trámy. Opravy byly opět hrazeny z Havarijního programu Ministerstva kultury, na spolufinancování se podílela obec Křešice a Římskokatolická farnost. Národní památkový ústav provedl průzkum původní barevnosti fasády kostela, rekonstrukci původní barevnosti průčelí najdete ve výroční zprávě. Přečtěte si výroční zprávu o opravách kostela za rok 2015 (ve formátu .pdf).

12. 9. 2015 Dny Evropského kulturního dědictví

V sobotu 12.9. od 10 do 16 hodin vás opět uvítáme v Zahořanském kostele Nejsvětější Trojice. Přijďte se podívat, než s podzimem nastoupí tesaři, aby pokračovali s opravou krovu. Otevíráme při příležitosti Evropských dnů kulturního dědictví. Stránky zahořanského kostela na oficiálním webu akce.

31. 5. 2015 vycházka "Přes tři kopce k Trojici"

Vydejte se s námi na výlet, pořádaný k příležitosti svátku Nejsvětější Trojice. Sraz je v 10:30 hod u vlakové zastávky Horní Řepčice, půjdeme přes rozhlednu na Hořidlech, vrch Skalky a Holý vrch, po letos obnovené historické cestě ke křížku nad Zahořany a ke kostelu Nejsvětější Trojice, který bude mimořádně otevřen k nahlédnutí do interiéru. Dále můžete pokračovat na dětský den v Křešicích u Labe. Podrobné informace o vycházce Přes tři kopce k Trojici

29. 5. 2015 Noc kostelů v Zahořanech

Zveme Vás k návštěvě kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech v pátek 29.5. od 17 do 22 hodin. Na prostranství před kostelem se můžete zúčastnit výtvarného tvoření, připraveného ve spolupráci se ZŠ a MŠ Křešice. Každou celou hodinu (nebo podle zájmu) si můžete vyslechnout povídání o historii kostela, jeho unikátní architektuře a aktuální informace o stavu rekonstrukce. Program na oficiálním webu Noci kostelů

Možnost návštěvy kostela

Kostel Nejsvětější Trojice je dlouhodobě uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Od roku 2014 probíhají opravy krovu. Výjimečně je možné kostel navštívit, v roce 2015 při těchto příležitostech:
29. 5. 2015 Noc kostelů, 17 - 22 hod.
31. 5. 2015 Svátek Nejsvětější Trojice, 13 - 15 hod.
září 2015 Dny evropské kultury, termín bude upřesněn.

Kostel Nejsvětější Trojice v ranní mlze

Výroční zpráva za rok 2014

Jak postupují opravy kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech? Kolik to loni stálo peněz a kdo to všechno platí? Proč se opravuje krov, když střešní krytina se měnila docela nedávno? Víte, proč se veřejná sbírka jmenuje "Zahořanský kohout"? Podívejte se na výroční zprávu o kostele za uplynulý rok.

Trojlístek

Výtvarná soutěž "Moje trojice"

Vyhlašujeme výtvarnou soutěž "Moje trojice". Soutěž je určena pro všechny bez rozdílu věku, můžete použít libovolnou výtvarnou techniku včetně fotografie. Jakou trojici si vyberete a jak ji zobrazíte záleží jen na Vaší tvořivosti. Uzávěrka: 17. 11. 2014. Další informace o soutěži zde.

Pozor, lešení

První opravy kostela Nejsvětější Trojice zahájeny!

Veliká radost! Vprostřed léta byly zahájeny první opravy kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech - opravy krovu. Kostel je teď v péči tesařů, kteří opraví statikem objevené závady krovu. Tím by se mělo zastavit praskání hlavní klenby. Opravy financuje společně obec Křešice, římskokatolická farnost Zahořany a Ministerstvo kultury. Děkujeme též všem dárcům do veřejné sbírky č.ú. 2400494651/2010, díky Vám jsme mohli zajistit statický průzkum krovů a navrhnout způsob opravy. Další informace o veřejné sbírce zde.

Nejsvětějšní Trojice

20. 7. 2014 - Mariánská pouť v Křešicích - příležitost navštívit i zahořanský kostel Nejsvětější Trojice

V neděli 20. 7. se v sousedních Křešicích koná Mariánská pouť. Při této příležitosti bude od 11 do 18 hodin zpřístupněn i kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech. V 11.30 hod vyjde procesí od farního kostela sv. Matouše v Křešicích ke kostelu Navštívení Panny Marie. Od 12 hod: Mše svatá v kostele Navštívení Panny Marie, hlavním celebrantem bude litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Další informace zde.

Nejsvětějšní Trojice

15. 6. 2014 - svátek Nejsvětější Trojice v Zahořanech

V neděli 15. 6. jsme opět otevřeli zahořanský kostel Nejsvětější Trojice a před kostelem proběhl program, přichystaný původně na Noc kostelů, ale kvůli dešti zrušený. Pohádkové vystoupení dramatického kroužku ZŠ Křešice, dobrodružná stezka rytíře Jana de la Crone, zakladatele kostela, ukázka malování fresek, barvení vitráže. Děkujeme ZŠ a MŠ Křešice za výbornou spolupráci a přípravu programu. Počasí se tentokrát vydařilo, všichni si užili pohodovou neděli. Fotky z akce si můžete prohlédnout na naší stránce na facebooku (dostupné i bez registrace na facebooku).

Noc kostelů

23. 5. 2014 - Noc kostelů v Zahořanech

Krásná událost! Počasí nám vůbec nepřálo, kvůli větru a dešti jsme museli zrušit venkovní program. Přesto byla bohatá účast lidí, dospělých i dětí. Doufáme, že si všichni odnesli příjemný zážitek. Velký zájem veřejnosti nás povzbuzuje k další práci na záchraně kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech. Moc děkujeme všem, kteří kostelu přispěli do pokladničky. Fotky z noci kostelů si můžete prohlédnout na naší stránce na facebooku (nemusíte se zaregistrovat).

Úklid kostela

Úklid kostela - připravujeme se na Noc kostelů

Kostel jsme očistili od letitých nánosů prachu a holubinců. Vyvezli jsme hromady sutě. Všechno jsme ometli, narovnali lavice. Našli jsme pár krásných věcí - uvidíte je při Noci kostelů v pátek 23. 5. 2014. Moc děkujeme zahořanským dobrovolným hasičům, kteří si v sobotu 26. 4. udělali brigádu, přišli ve velkém počtu a odvedli pořádný kus práce.

Krov kostela

Úspěch - díky dotaci se letos opraví krov kostela

Naše žádost o dotaci z Havarijního programu Ministerstva kultury byla úspěšná. Díky tomu se může letos opravit krov a instalovat táhla pro příčné sepnutí kostela. Tím se zabrání dalšímu zvětšování puklin v klenbách a současný stav se již nebude zhoršovat. Děkujeme za vstřícnost obce Křešice, která na opravu přispěje částkou 67.500 Kč. Stejnou částku vynaloží také církev. Spolu s příspěvkem Ministerstva kultury se tak může provést oprava za celkem 485.000 Kč.

Kostel Nejsvětější Trojice

Zahořanský kohout - veřejná sbírka na záchranu kostela zahájena!

V Mariánském kostele v Křešicích byla slavnostně zahájena veřejná sbírka "Zahořanský kohout" na záchranu kostela Nejsvětější Trojice. Do kasičky lidé přispěli částkou 7291 Kč. Za všechny příspěvky moc děkujeme. I nadále je možné přispívat na bankovní účet veřejné sbírky číslo 2400494651/2010 nebo do kasičky, která je umístěna na obecním úřadě v Křešicích. Další informace o sbírce zde.

Noviny

Píší o nás - ohlasy v tisku

Článek o naší snaze zachránit kostel Nejsvětější Trojice se objevil na serveru Moje Litomericko a v Litoměřickém deníku.

Zahořanský kohout

Pověst o zahořanském kohoutu

Proč se veřejná sbírka na záchranu kostela jmenuje Zahořanský kohout? Na střeše kostela totiž až donedávna trůnil plechový kohout, který sem byl usazen v upomínku na zázračnou záchranu císařského vojska v době 30-ti leté války. Jak to tenkrát vlastně bylo si můžete přečíst zde: pověst o zahořanském kohoutku

Celkový pohled na kostel

Kostel Nejsvětější Trojice

Kostel Nejsvětější Trojice stojí na návrší nad obcí Zahořany, v sousedství Křešic (6 km východně od Litoměřic - zde na mapě). Tvoří pohledovou dominantu z dalekých oblastí Polabské kotliny. Kostel na první pohled upoutá neobvyklým řešením, kdy zvonice je postavena odděleně od samotné kostelní lodě. Jedná se o raně barokní stavbu z poloviny 17. století od litoměřického architekta italského původu B. Spinety, jde o jednu z prvních barokních staveb v Severních Čechách. Vnitřek kostela je bohatě zdoben freskami a štukovými ornamenty, které se zachovaly do současnosti. Již v průběhu 19. století se na kostele objevily první statické závady (trhliny klenby), proto byl kostel zpevněn železnými táhly. V 90. letech 20. století byla obnovena střecha kostela. Jinak je kostel již dlouhodobě nevyužívaný a nebyly prováděny další opravy. Z dálky upoutává svou malebností, avšak při pohledu zblízka je vidět jeho žalostný stav. Omítka z větší části opadaná, rozšiřující se praskliny, deštěm smývané reliéfy a ozdoby čelní stěny. Kostel zde stojí již přes 350 let. Jak dlouho ještě vydrží?

Oltář

Náš postoj k budoucnosti kostela

V severočeském regionu je v poměru k počtu obyvatel nejvíce církevních staveb, z nichž mnohé jsou v havarijním stavu, a přitom nejméně věřících. Proto se církev zaměřuje především na rekonstrukci a údržbu kostelů, které jsou aktivně využívány k bohoslužbám. Na záchranu nevyužívaných objektů pak již nezbývají peníze.
Jsme přesvědčeni, že kostel Nejsvětější Trojice má význam nejen jako místo pro církevní obřady, ale také jako působivá stavba, která krášlí návrší nad řekou Labe. Kostel je jednou z prvních barokních staveb v severních Čechách, navíc neobvykle řešen s oddělenou kostelní lodí a samostatnou zvonicí. Pro svou historickou i estetickou hodnotu má kostel význam nejen pro věřící, ale též pro každého, kdo v okolí žije nebo tudy projíždí a jeho krásu může obdivovat.
Nebudeme jen čekat, zda se o kostel začne starat církev nebo památkáři. K zachování našeho kostela se chceme přičinit především my, obyvatelé Zahořan.

Popraskaný strop

Co jsme již dokázali

Statický průzkum
Zajistili jsme provedení statického průzkumu kostela. Námi pozvaný statik, který se specializuje na staré církevní stavby, nalezl povolená táhla v krovu kostela a ve věži a dále chybějící konstrukční prvky (vzpěry) v krovu kostela, které způsobují rozestup zdiva a největší praskání klenby v jihozápadní části kostelní lodě. K chybě došlo zřejmě při opravách a rekonstrukci střechy v minulosti. Tuto závadu je nutné co nejdříve odstranit, aby nedocházelo k dalšímu rozšiřování puklin v klenbách.
Zaměření areálu kostela
S využitím dobrovolné práce členů našeho sdružení a dalších odborných pracovníků jsme provedli zaměření celého areálu kostela Nejsvětější Trojice, včetně samostatně stojící věže a hřbitovní kaple. Zaměření je digitálně zpracované a bude využité při další projektové práci.
Spolupráce s památkáři
Společně se zástupci církve jsme pozvali na místní šetření pracovníky památkové ochrany městského úřadu Litoměřice a Národního památkového ústavu. Památkáři nám slíbili, že se pokusí zajistit v roce 2014 provedení stavebně – historického průzkumu, který je nutným podkladem pro přípravu projektu komplexní rekonstrukce kostela.
Partnerství s biskupstvím v Litoměřicích
Jsme v kontaktu se zástupcem farnosti Zahořany, která je vlastníkem kostela, i s biskupstvím v Litoměřicích a jeho pracovníky pro stavební a památkovou péči. Se zástupci církve spolupracujeme na přípravách rekonstrukce kostela, dohodli jsme se na společném postupu při podávání žádostí o dotace a po úspěšné rekonstrukci kostela předpokládáme jeho společné využívání jak pro církevní účely, tak pro kulturní a společenské akce, pořádané naším sdružením.

Průčelí kostela

Současný stav

Největším problémem v současné době je narušené průčelí, odpadávající omítka a tašky, které ohrožují návštěvníky okolního hřbitova. Dveře kostela jsou pouze provizorně zajištěny závorou. Některá okna jsou bez výplně, kostel tak není dostatečně zajištěn proti zatékání a vletu ptáků. Hlavní klenba kostela je podélně prasklá, vstupní klenba je mírně provalená. Podle statického posudku jsou povolená táhla v krovu kostela a ve věži a chybí konstrukční prvky (vzpěry) v krovu kostela. Interiér kostela je zanesen nepořádkem, zaprášený a znečištěný ptačím trusem. Movité památky (obrazy, sochy) se zde již nevyskytují, některé byly odcizeny, jiné přeneseny do jiných církevních staveb. Zachovaný je hlavní oltář a bohatá fresková a štuková výzdoba.

Interiér a nepořádek

Vlastnictví

Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech je včetně samostatně stojící věže, přilehlého hřbitova a hřbitovní kaple ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Zahořany u Křešic. Celý církevní areál se nachází na pozemku č. 156 a stavebních pozemcích č. 130, 131, 132 v katastrálním území Zahořany u Litoměřic.

Památková ochrana

Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech je chráněn jako kulturní památka již od roku 1958. Součástí kulturní památky je i přilehlý hřbitov, jeho ohradní zeď, hřbitovní kaple i samostatně stojící zvonice.

Pootevřené dveře

Máte odvahu vstoupit?

TOPlist