Pro Zahořany - spolek

O násNovinkyKostelCestyZakouřenoKroužekOživená návesO ZahořanechHřiště v Křešicích

Archiv strarších akcí:

Cesta na Holaj 100

4. 4. 2015 Cesta na Holý vrch prořezána, přijďte se podívat

Na Holý vrch již nemusíte přes bahnité pole, obnovili jsme původní cestu, která vedla od křížku podél pole nahoru. Cesta byla pořádně zarostlá houštinami a trnitými keři, během dvou víkendů se tu při vyřezávání zapotilo 11 pracantů. Teď vás již můžeme pozvat na příjemnou procházku od křížku nad Zahořanským kostelem strání, teď na jaře plnou kvetoucích podléšek, až k lesu, kde se můžete napojit na lesní cestu, nebo pokračovat vzhůru na Holý vrch a užít si parádní výhled. Děkujeme všem prořezávačům, a také veliký dík majitelům pozemků, kteří s obnovením cesty souhlasili.

Kostel panoramat 100

1. 1. 2015 Výroční zpráva o kostele Nejsvětější Trojice

Jak postupují opravy kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech? Kolik to loni stálo peněz a kdo to všechno platí? Proč se opravuje krov, když střešní krytina se měnila docela nedávno? Víte, proč se veřejná sbírka jmenuje "Zahořanský kohout"? Podívejte se na výroční zprávu o kostele za uplynulý rok.

Trojlístek na web 100 čtverec

17. 11. 2014 Výtvarná soutěž "Moje trojice"

Vyhlašujeme výtvarnou soutěž "Moje trojice" ve prospěch záchrany kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech. Soutěž je určena pro všechny bez rozdílu věku, můžete použít libovolnou výtvarnou techniku včetně fotografie. Jakou trojici si vyberete a jak ji zobrazíte záleží jen na Vaší tvořivosti. Uzávěrka: 17. 11. 2014. Další informace o soutěži zde.

Pozor oprava 100

1. 8. 2014 Zahájeny první opravy kostela Nejsvětější Trojice

Veliká radost! Vprostřed léta byly zahájeny první opravy kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech - opravy krovu. Kostel je teď v péči tesařů, kteří opraví statikem objevené závady krovu. Tím by se mělo zastavit praskání hlavní klenby. Opravy financuje společně obec Křešice, římskokatolická farnost Zahořany a Ministerstvo kultury. Děkujeme též všem dárcům do veřejné sbírky č.ú. 2400494651/2010, díky Vám jsme mohli zajistit statický průzkum krovů a navrhnout způsob opravy. Další informace o sbírce zde.

Marie v Křešicích

20. 7. 2014 Mariánská pouť v Křešicích

V neděli 20. 7. se v sousedních Křešicích koná Mariánská pouť. Při této příležitosti bude od 11 do 18 hodin zpřístupněn i kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech. V 11.30 hod vyjde procesí od farního kostela sv. Matouše v Křešicích ke kostelu Navštívení Panny Marie. Od 12 hod: Mše svatá v kostele Navštívení Panny Marie, hlavním celebrantem bude litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Další informace zde.

Trojice 100

15. 6. 2014 svátek Nejsvětější Trojice v Zahořanech

V neděli 15. 6. jsme opět otevřeli zahořanský kostel Nejsvětější Trojice a před kostelem proběhl program, přichystaný původně na Noc kostelů, ale kvůli dešti zrušený. Pohádkové vystoupení dramatického kroužku ZŠ Křešice, dobrodružná stezka rytíře Jana de la Crone, zakladatele kostela, ukázka malování fresek, barvení vitráže. Děkujeme ZŠ a MŠ Křešice za výbornou spolupráci a přípravu programu. Počasí se tentokrát vydařilo, všichni si užili pohodovou neděli. Fotky z akce si můžete prohlédnout na naší stránce na facebooku (dostupné i bez registrace na facebooku).

Noc kostelů

23. 5. 2014 Noc kostelů v zahořanském kostele Nejsvětější Trojice

Krásná událost! Počasí nám vůbec nepřálo, kvůli větru a dešti jsme museli zrušit venkovní program. Přesto byla bohatá účast lidí, dospělých i dětí. Doufáme, že si všichni odnesli příjemný zážitek. Velký zájem veřejnosti nás povzbuzuje k další práci na záchraně kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech. Moc děkujeme všem, kteří kostelu přispěli do pokladničky. Fotky z noci kostelů si můžete prohlédnout na naší stránce na facebooku (nemusíte se zaregistrovat).

Kostel en face

1. 1. 2014 Zachraňme kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech

Již více než rok pracujeme na záchraně zahořanského kostela.
Vše o kostele najdete zde.
Jsme také na facebooku.
Podpoříte nás? Vyhlásili jsme veřejnou sbírku.

Zahořanský kohout

11. 12. 2013 Zahořanský kohout - veřejná sbírka na záchranu kostela zahájena!

Během akce Česko zpívá koledy byla slavnostně zahájena veřejná sbírka na záchranu zahořanského kostela Nejsvětější trojice. Do kasičky lidé přispěli částkou 7291 Kč. Za všechny příspěvky moc děkujeme. I nadále je možné přispívat na bankovní účet veřejné sbírky číslo 2400494651/2010 nebo do kasičky, která je teď umístěna na obecním úřadě v Křešicích. Další informace o naší snaze k záchraně kostela najdete v sekci kostel.

Mariánský kostel

11. 12. 2013 Zpívání koled v Mariánském kostele v Křešicích se vydařilo

V zaplněném Mariánském kostele v Křešicích jsme společně se školním dětským sborem a polepskými hasiči zazpívali několik vánočních koled při akci "Česko zpívá koledy". Zároveň byla slavnostně zahájena veřejná sbírka na záchranu zahořanského kostela Nejsvětější trojice a přednesena pověst o zahořanském kohoutku, podle kterého je celá sbírka pojemnována.

Zahořanské adventní prozpěvování

30. 11. 2013 Zahořanské adventní prozpěvování

Zveme vás na tradiční zpěv koled na návsi v Zahořanech v sobotu 30. 11. od 16 hodin. Přijďte na počátku adventu načerpat správnou vánoční náladu. Tentýž den od 15 hodin pořádá SDH Zahořany společné stavění a zdobení vánočního stromu. S sebou ozdoby na strom, hudební nástroje, svíčky či lucerničky.

Kroužek ve škole

3. 10. 2013 Přírodovědný kroužek ve škole v Křešicích

Ve spolupráci se ZŠ Křešice probíhá od října přírodovědný kroužek ve škole jednou za 14 dní, vždy ve čtvrtek od 16 hod v liché týdny. Na kroužek mohou chodit i děti z jiných škol. Více informací o kroužku zde.

Country proti vodě

14. 9. 2013 Country proti vodě - benefiční koncert pro ZŠ Křešice

V sobotu 14. 9. se konal na fotbalovém hřišti v Zahořanech benefiční koncert pro ZŠ Křešice COUNTRY PROTI VODĚ. Vystoupíla mimo jiné Křešičanka - Pustajka, Áda Škarda Band, hlavním hostem byl Honza Nedvěd ml. Výtěžek akce byl předán ZŠ a MŠ Křešice, která za něj koupí houpačku “pavoučí síť”.

Opravené hřiště v Křešicích

24. 8. 2013 - 24. 10. 2013 Opravili jsme dětské hřiště v Křešicích

Dětské hřiště v Křešicích bylo po povodních v červnu 2013 v havarijním stavu. Za pomoci místních dobrovolníků jsme rozebrali dřevěnou konstrukci hřiště, nechali vyrobit nové díly a nové hřiště osadili zpět. Závěrečnou úpravu provedly děti ze ZŠ Křešice, které hřiště pomalovaly. Upravili jsme také okolní zeleň a obec Křešice ještě zajistí posezení. Hřiště nám teď září do okolí jako maják a děti na něm rády skotačí. Více informací z průběhu opravy hřiště zde.

Faraonuv had

4. 6. 2013 Povodňový program pro Křešické děti

Křešické děti, které byly během povodní evakuovány a bydleli u příbuzných v Zahořanech, se mohly každý den od 4. do 7. června zúčastnit přírodovědného programu. Prováděli jsme fyzikální a chemické pokusy, vařili čaj na ohni ve vlastnoručně vyrobených papírových šálcích, z popela nám vylezli Faraónovi hadi, pohráli jsme si s přírodními barvivy v kouzelných lektvarech, které mění barvu. Každý den jsme také vyrazili na vycházku po okolí a pozorovali přírodní zajímavosti.

Čarodejnice 2013

30. 4. 2013 Pálení čarodějnic

Pálení čarodejnic se tentokrát konalo na fotbalovém hřišti v Zahořanech. Naše sdružení přispělo jako už tradičně výrobou čarodejnice, tentokrát příšerné hrbaté babizny.

Minijarmark 2012

24. 3. 2013 Minijarmark ve škole

Týden před velikonocemi se ve škole konal minijarmark výrobků učitelů, rodičů i dětí. Výtěžek akce ve výši 4.210 Kč je určen pro rozvoj základní a mateřské školy Křešice.

Mariánský kostel

12. 12. 2012 Česko zpívá koledy v Mariánském kostele v Křešicích

V temném prosincovém večeru jsme prožili tajemnou vánoční atmosféru při pouti po svíčkami osvícené cestě k Mariánskému kostelu. Každý zpěváček dostal lucerničku a za doprovodu xylofonu se kostelem nesl zpěv nejznámějších koled. Pozitivní dojmy na závěr ještě doplnily vločky sněhu, které se na nás při loučení pomalu snášely z nebe.

Zpívání 2012

1. 12. 2012 Zdobení vánočního stromu a zpívání koled

Hasiči vztyčili vánoční strom, potom všichni na místě projevili svou kreativitu a tvořili ozdoby a řetězy z vrbového proutí. Nakonec jsme si společně zazpívali koledy za doprovodu kytary, harmoniky a houslí.

Výkres návsi

30. 11. 2012 Připomínky k územnímu plánu Křešic a návrhy na rozvoj obce

Občanské sdružení Pro Zahořany podalo připomínky k návrhu zadání územního plánu obce Křešice a obecnímu úřadu na výzvu starosty zaslalo návrhy na rozvoj obce. Jde především o podněty, vznesené obyvateli Zahořan na plánovacím setkání projektu Oživená náves. Doufejme, že se obec bude alespoň některými návrhy inspirovat.

Dýňování 2012

20. 10. 2012 Dýňování

Na hřišti v Zahořanech bylo tentokrát při fotbalovém zápase postaráno o zábavu také pro přítomné ženy a děti – dlabaly z dýní strašidla a příšery. Také bylo připraveno pár strašidelných her a odvážlivci si mohli vylovit sladkou odměnu z hustého slizu.

Motokáry

29. 6. 2012 Retrohrátky II a den koupání v řekách

Na konec školního roku jsme uspořádali oslavu na hřišti u Labe. Soutěžilo se v jízdě na minikárách, hrály se staré dobré hry z let 80-tých. Akci jsme spojili s dnem koupání v řekách, bylo připraveno pár hrátek s vodou, vodní hudební nástroje, a díky slunečnému počasí jsme se také rádi uchýlili do chladivé náruče řeky Labe.

Plánování 2012

2. 6. 2012 Plánovací setkání

Asi 40 lidí se zájmem o budoucí podobu zahořanské návsi se sešlo v sobotu 2.6. před hasičárnou na plánovacím setkání. Na návsi bylo páskou vyznačeno navržené rozložení ploch pro dopravu. Padaly rozmanité návrhy, po prodiskutování v menších skupinkách a společné prezentaci výsledků jsme dospěli k jednotnému návrhu úprav.

Výkres návsi

10. 5. 2012 Nová žádost o dotaci

Ve spolupráci s obecním úřadem Křešice jsme sestavili a podali druhou žádost o dotaci na úpravy zahořanské návsi, tentokrát z Místní akční skupiny (MAS) České středohoří. Předchozí dotace z nadace Partnerství bohužel nevyšla, náš projekt byl sice ohodnocen jako kvalitní a splňující parametry pro získání grantu, byl však odmítnut z finančních důvodů (ze 65-ti projektů byly podpořeny pouze 3).

Anketa

28. 4. 2012 Anketa

Během pálení čarodejnic proběhla anketa o názorech a příní lidí na budoucí podobu návsi. Získali jsme celkem 23 vyplněných anketních lístků. Výsledky ankety.

Minijarmark 2012

31. 3. 2012 Minijarmark ve škole

Před Velikonocemi se jistě všem hodila možnost koupit si na jarmarku ve škole v Křešicích jarní dekorace a výrobky. Do jejich přípravy se zapojily děti ze školky i školy, jejich maminky i učitelky. Jarmark měl veliký úspěch, prodalo se všechno. K dispozici byly také proutky na pletení pomlázek.

Výkres návsi

28. 2. 2012 Projekt Oživená náves

Po mnoha jednáních a přípravách jsem podala žádost o grant Místo pod stromy u nadace Partnerství. Děkuji hasičům, fotbalistům i všem ostatním za jejich podporu a pomoc. Držím palce, ať nám to vyjde a další akce můžeme pořádat na nové, krásnější a hlavně námi společně vytvořené návsi. Jarka Jandová.

Zpívání koled 2011

26. 11. 2011 Zdobení vánočního stromu a společné zpívání koled

Ve spolupráci se SDH Zahořany jsme si ozdobili náš vánoční strom a zazpívali koledy. Nejdříve jsme si ale museli vyrobit ozdoby, děkujeme Lence Špittové za dobrý nápad a přípravu všeho potřebného.

11. 11. 2011 Lampionový průvod

Nejdříve jsme si v hasičárně na návsi vyrobili lampióny, pak jsme se s nimi, pestrobarevně zářícími, vydali na procházku kolem Zahořan. Lenko, díky za zorganizování.

Dýňování 2011

4. 11. 2011 Dýňování

Spousta veselých i strašidelných obličejů se znenadání rozzářila na zahořanské návsi. Díky teplému počasí jsme mohli zůstat venku, dlabat dýně od Kamily Kloubské a v podvečer na návsi uspořádat přehlídku hotových výtvorů.

Posezení u křížku 2011

2. 10. 2011 Svatováclavské posezení u křížku

Sešli jsme se u opraveného křížku cestou na Holaj, vyhlíželi do krajiny a rozprávěli, hlavně o časech minulých. A taky trochu plánovali.

Koupání v Labi 2011

10. 7. 2011 Den koupání v řekách u Labe

Dnes se slavil mezinárodní den koupání v řekách. Sešli jsme se u Labe v Křešicích, vykoupali se, malovali, modelovali, piknikovali a užívali si, že tu máme takovou báječnou možnost koupání.

Motokáry

30. 6. 2011 Retrohrátky

Na hřišti u Labe se sešlo veliké množství dětí i dospělých, kteří lovili v paměti a učili další generaci polozapomenuté hry našeho mládí – kuličky, skákání gumy, král vysílá své vojsko, cukr káva limonáda, krvavé koleno...To by fakt byla škoda kdyby takové perly upadly v zapomnění!

Čarodejnice 2011

23. 4. 2011 Pletení pomlázek a výroba čarodějnice

Na louce za zámkem si mohl každý vyrobit pomlázku, vrbových prutů bylo díky Kloubským habaděj. Na světlo světa také vykoukla čarodejnice, moc dlouho si ho ale neužije, za týden bude na tomto místě slavnostně spálena.

21. 4. 2008 Okénko do historie aneb jak jsme se založili

Občanskné sdružení Pro Zahořany vzniklo během projednávání záměru výstavby fotovoltaické elektrárny v těsné blízkosti obytné zástavby Zahořan. Bezprostředním cílem bylo redukovat výstavbu elektrárny tak, aby nezasahovala až k obytným domům a zmírnit její vliv na krajinný ráz, vzhledem k jejímu umístění na zdaleka viditelném návrší s dominantou kostela všech svatých. Rozlohu elektrárny se nám skutečně podařilo výrazně zmenšit a s investorem uzavřít smlouvu o výsadbě doprovodné zeleně a úpravě příjezdových cest. I po dosažení tohoto prvotního cíle zůstalo občanské sdružení aktivní a nadále vyvíjí činnost při účasti na správních řízeních o povolení kácení dřevin, aktivně se účastní života v naší obci. Členové například svépomocí opravili boží muka na návrší cestou na Holý vrch, pořádají pravidelné akce jako je adventní prozpěvování na návsi, svatováclavské posezení u opraveného křížku, oslava mezinárodního dne koupání v řekách na břehu Labe, program plný her pro děti u příležitosti konce školního roku a další.